Praca w gastronomi – zawód czy powołanie. O tym, jak przestrzegany jest czas pracy pracowników.

Odpowiedz jest prosta: jedno i drugie. Praca w kuchni jest zawodem i powołaniem, jeśli występuję tylko jeden element, to następuję wypalenie. Wypalenie następuję najczęściej w wyniku pracowania ponad siły, często po 250 – 300 godzin miesięcznie.

Na pytanie: jak wygląda praca w gastronomii? Odpowiadam, że zwyczajnie, że zależy jak do tego podchodzimy. Niewątpliwie wymaga pozytywnego podejścia i oddania. Oddanie jest szczególnie ważne, gdy wdrażamy nowy projekt związany z otwieraniem nowego lokalu lub wprowadzaniem odświeżonej karty menu. Cała praca skupia się na projekcie i nie jest ograniczona czasowo, a czas w gastronomii bardzo szybko mija. Dobrym systemem, w którym najczęściej pracowałem, były dwa dni po 12 godzin i dwa dni odpoczynku (oczywiście zdarzają się praktyki łamania praw pracowników, szczególnie w okresach letnich, kiedy jest wzmożony ruch turystyczny, związany z np. festiwalami jak to ma miejsce w Sopocie). Nie chcę w tym felietonie rozprawiać się z nieuczciwymi pracodawcami, ale chciałbym wypunktować kilka rzeczy.

Równoważny system pracy

Często stosowany w gastronomii polegający na tym, że pracownik danego dnia pracuje dłużej, a innego krócej, by była zachowana proporcja 40 godzinnego tygodnia pracy. Niestety nie każdy pracownik zdaje sobie z tego sprawę i często pada ofiarą stwierdzenia pracodawcy: „W systemie równoważnym pracujesz więcej godzin niż ustawowo wynika”- bzdura wielka, nie ma takiej interpretacji. Wiadomo, że praca najintensywniejsza w gastronomi zaczyna się w momencie, kiedy inni odpoczywają i to jest wpisane w nasz zawód. Natomiast nie jest wpisane w nasz zawód bycie wykorzystywanym.

Pół etatu”

Nie ma przyzwolenia na wyrażenie zgodny pracowania więcej, niż to wynika z podpisanej umowy. Niestety, jak pokazują wpisy w internecie (i doświadczenie ludzi z branży)zjawisko pracowania więcej, niż wynika z umowy jest nagminne. Według mnie (kalam swoje gniazdo) branże gastronomiczne powinny być bardziej kontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy, ponieważ tam najczęściej dochodzi do łamania praw pracowników w zakresie czasu pracy.

W następnym artykule więcej, o powołaniu do pracy w kuchni.

Było smacznie? Powiedz o tym światu!

Post Author: Q

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *