Praca kelnera w gastronomii

Praca kelnera, czy kelnerki w szeroko pojętej gastronomii nie jest łatwa. Wymaga zaangażowania i chęci udoskonalania swojej wiedzy.

Często zdarza się, że praca kelnera jest traktowana, jako coś dorywczego

i dodatkowego, do czego nie wymagane są odpowiednie kwalifikację. Na szczęście takie podejście ulega zmianie. Już nie tylko restauracje i hotele o wysokim standardzie zatrudniają wykwalifikowany personel. Pracodawcy prowadzący małe restauracje, zwracają uwagę na to, by kelnerzy posiadali wysoką kulturę osobistą i byli gotowi do podnoszenia swoich kwalifikacji. Wiele w tym zakresie zrobiły „Kuchenne rewolucje” Magdy Gessler, które punktowały niedociągnięcia kelnerek i kelnerów.

Dobra obsługa kelnerska powinna się charakteryzować odpowiednią postawą wobec gościa, powitania go i pożegnania, fachowym doradztwem w wyborze potraw. Kelner powinien powinien znać na pamięć kartę menu i umieć krótko scharakteryzować każdą z potraw wraz z ich składem. Często tak jest, że klienci pytają się obsługi, czy dana potrawa nie zawiera np. papryki, orzechów, czy składników zawierających gluten. Źle świadczy o restauracji, jak obsługa nie ma wiedzy o potrawach.

Ponadto kelner powinien znać się na winach, jakie są serwowane w restauracji, by móc w sposób fachowy doradzić klientowi. Doświadczenie pokazuje, że klient, który jest dopieszczony przez obsługę, chętniej poleca restaurację swoim znajomym.

Dobry kelner jest filarem każdej restauracji. A w małej gastronomii odgrywa kluczową rolę, gdyż działa jak dobra reklama.

W dzisiejszych czasach, dobre danie to za mało, by przyciągnąć klientów. Liczy się miła i fachowa obsługa.

Było smacznie? Powiedz o tym światu!

Post Author: Q

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *