Szkolenia kulinarne

Ktoś kiedyś powiedział, że jedyną stałą w życiu jest zmiana. Nikt nie ma wiedzy absolutnej z danej dziedziny. Można być specjalistą, ale trzeba pamiętać, że swoją wiedzę trzeba pogłębiać i przypominać tę już zdobytą.

Podpatrywanie ciekawych rozwiązań kulinarnych jest szalenie ważne, dla właściwie prowadzonego biznesu. Klienci lubią nowości, chcą być zaskakiwani nowymi sposobami na przygotowywanie klasycznych potraw.

Wiedza jest ulotna, a szkolenia pomagają ją systematyzować i eliminować błędy w procesie przygotowywania potraw. Weźmy przykład gotowania ziemniaków. Prozaiczna czynność, a nie jednego kucharza może zaskoczyć. Gdybyśmy spytali kucharzy, jak gotować właściwie ziemniaki, to spora część by nie wiedziała tak do końca, bo ulegają rutynie podczas przygotowywania potraw. Ziemniaki, by zawierały jak najwięcej wartości odżywczych należy wrzucić do gotującej wody i koniecznie posolić. Woda, a której gotujemy ziemniaki, powinna lekko je zakrywać. A jeśli chcemy, by ziemniaki miały wspaniały aromat, to polecam do ich gotowania dołożyć gałązkę koperku.

Szkolenia uczą wiedzy praktycznej, zdobytej na podstawie błędów innych. Jeszcze jeden ciekawy przykład dotyczący krojenia fety. Co należy zrobić, by ten ser się nie kleił do noża? Nóż należy zamoczyć każdorazowo przed krojeniem. A i jeszcze jeden przykład. Jak wydostać nasiona granatu? Granat kroimy na pół i go ostukujemy, by nasiona same wyleciały.

Nie bójmy się stawiać czoła szkoleniom. Wiem ze swojego doświadczenia, że kucharze nie lubią weryfikować swoich umiejętności. W ich mniemaniu, takie szkolenia narażają ich na ośmieszenie.

Gotowanie to pasja, to nauka, to także pokora.

Było smacznie? Powiedz o tym światu!

Post Author: Q

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *