Obsługa imprez okolicznościowych

Często w swojej pracy spotykam się z pytaniami kelnerów, jak należy właściwie podchodzić do obsługi imprez okolicznościowych. Jak prowadzić właściwą komunikację z gośćmi, kiedy podawać dania główne, zakąski, desery, dania dodatkowe?

Odpowiem, że zależy od wielu czynników. Po pierwsze, jaki rodzaj imprezy obsługujemy. Po drugie, jak rozbudowane jest menu. I po trzecie, jaki jest przewidywany czas trwania imprezy.

W przypadku, imienin, chrzcin, urodzin, wesel, styp ustalamy z osobą odpowiedzialną za organizowanie przyjęcia, jak rozbudowane ma być menu, ile będzie gości, czas trwania imprezy. W większości przypadków, to jeden z kelnerów komunikuje się z organizatorem odnośnie godzin podawania potraw. Trzeba w tym uwzględnić czas odpoczynku pomiędzy poszczególnymi daniami gorącymi.

Zdarza się, że w przypadku urodzin, imienin, chrzcin goście zaczynają od przystawek, potem jedzą pierwsze danie, a następnie drugie. Trzeba pamiętać o konsultacji z gospodarzem przyjęcia, czy przystawki mają być wystawione wszystkie na stole, czy systematycznie dokładane.

Dobry kelner pamięta, że trzeba wymieniać na bieżąco zastawę stołową, uzupełniać napoje, by goście czuli się dopieszczeni.

Największym problemem dla kelnerów jest przestawienie się z obsługi bieżącej (kiedy klienci przychodzą z zewnątrz), na ciągłą (kiedy jest organizowana impreza).

W przypadku mojej pracy, łączymy oba typy obsługi- w jednej stali odbywa się impreza, a pozostałe dwie przeznaczamy dla klientów z zewnątrz. Unikamy rezerwowania całej restauracji na imprezy, by nie stracić klientów.

Było smacznie? Powiedz o tym światu!

Post Author: Q

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *